HER ATIK BİR HAM MADDE!

Dünya kaynaklarının sınırlılığıyla yüzleşirken ihtiyaçlarımızın sonsuz olduğu fikriyle üretime ve tüketime devam etmek sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ket vurmaktadır. Kaynakların aşırı tüketimi, önümüzdeki yıllarda kullanılması gereken kaynakların bugünden tüketilmeye başlanmasına neden olmaktadır. Kaynakların adil ve tasarruflu kullanılmasının önemine dikkat çeken “Dünya Limit Aşım Günü”, sürdürülebilir kalkınma amaçlarının işlerlik kazandığı modelleri uygulanmaya geçmenin aciliyetine işaret etmektedir.

Döngüsel ekonomi aşırı kaynak kullanımı yerine halihazırda üretilmiş olanın yeniden kullanımını önemser. Bununla birlikte sürdürülebilir ham maddelerin kullanımının yaygınlaşarak döngü içerisine katılmasını; böylece bir ürünün girdi olarak üretimde tekrardan kullanılabilmesini gözetir. Ekosisteme zarar vermeyecek, uzun süre kullanılabilecek, yapısında olabildiğinde doğal bileşen barındıran ham maddelerin tercih edilmesi, ürünün tüketim sürecindeki ömrünü de uzatacaktır.

Devridaim Sürdürülebilir Ekonomi Enstitüsü olarak, döngüsel ekonomi modelini referans aldığımız çalışmalar yürütüyor, kaynakların sınırlı olduğu bilinciyle “atık” olarak kabul edilen her malzemenin yeniden girdi olarak sürece dahil edilmesi üzerinde düşünmeyi öneriyor, adil katılım anlayışıyla kolektif üretimi hedefliyoruz. Kaynakların adil bir şekilde kullanılmasının yanında, üretim sürecine dahil edilen girdilerin niteliğin de önemini göz ardı etmiyoruz. Bu yüzden plastik gibi petrol türevi ham maddeler yerine pamuk, keten gibi ham maddelerin üretiminin desteklenmesini amaçlıyoruz. Tüketim sürecine katılıp yolculuğunu tamamladığı düşünülen malzemeleri yeniden değerlendiriyor, üretim sürecine bir girdi olarak katılmalarını sağlıyoruz.

Bu bilinçten yola çıkarak, kadın emeğinin ve kolektif üretimin gücüne inanıyor; kendi hikayelerini yeniden yazma yolculuğunda kadınlara “yol arkadaşlığı” yapan ve dezavantajlı kadınlara destek amaçlı kurulan Lapiz Kadın Kooperatifi iş birliğiyle tüketim yolculuğunu tamamladığı ileri sürülen materyalleri yeniden değerlendiriyoruz. Yeniden tüketime katılmasını sağlamak üzere bir araya getirdiğimiz materyalleri kadınların yorumuyla işlevsel ürünlere dönüştürüyoruz. Böylece “atık” olarak görülen ve üretim döngüsünden dışlanan materyallerle “yeni” bir ürünün ortaya çıkabileceğini gösteriyor; farklı zevklere hitap eden uzun ömürlü, kullanışlı çantalar, cüzdanlar ortaya çıkarıyoruz. Sürdürülebilirliğin imkanını üretimde sürekli büyümenin yerini küçülmeye bırakmasında görüyor; kullanım değerini tüketim değerinin önüne koyuyoruz. Tamamı tekrar kullanılarak tüketim süresi uzatılmış materyallerle aşırı kaynak kullanımına “dur” demenin mümkün olduğunu gösteriyoruz.

Sizleri, kadınların emeğine destek olmaya ve tamamı tekrar kullanılmayı bekleyen materyallere şans vermeye davet ediyoruz.

Devridaim Kolektif Ağ Ekibinden Melisa

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir